Czy w przyszłości będziemy otrzymywać przesyłki za pomocą dronów?

Brzmi to naprawdę zaskakująco, ale jednocześnie faktycznie stanowi ciekawy pomysł na przyszłość. Drony to innowacyjne urządzenia, które można przecież wykorzystywać nie tylko do rozrywki- można pomyśleć o nich jako o maszynach, które są w stanie bezzałogowo transportować ładunki. Może się wydawać, że tak ciekawy projekt kiedyś tam zostanie wcielony życie w przyszłości- tymczasem jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że nie jest to kwestia odległych czasów, gdyż pierwszy taki projekt już istnieje, działa i jest poddawany testom w Stanach Zjednoczonych. Na razie, przesyłki dostarczane dronami działają w służbie medycyny.

UPS w służbie medycyny

Za wykorzystywanie bezzałogowych dronów sterowanych z ziemi przez doświadczonych operatorów jest odpowiedzialna firma UPC, która jak zapowiadała- zaczęła testować tę technologię i sprawdzać ją w codziennej praktyce. Aby w ogóle było to możliwe, trzeba było uzyskać zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa USA, która nadzoruje przestrzeń powietrzną nad tym krajem. Pilne przesyłki wysyłane z wykorzystaniem dronów zaczęły transportować paczki o charakterze medycznym- głównie dokumentację medyczną, a także próbki krwi. Wszystko na zlecenie Centrum Medycznego Jacobs Uniwersytetu Kalifornijskiego, który ma swoją siedzibę w San Diego. Stała trasa lotu dronów ma swój koniec na lądowisku, które znajduje się w Moores Cencer Center. Jak do tej pory- wysyłanie pilnych przesyłek w taki sposób sprawdza się w praktyce.

Przede wszystkim chodzi o czas lotów, bezpieczeństwo przesyłek i sterowność dronów

Takie przesyłki są dopiero w pierwszej fazie testów, sprawdzane jest, czy faktycznie maszyny będą mogły niemalże całkowicie zastąpić prawdziwych ludzi pracujących w roli kurierów. Dlatego też na razie ani czas przelotu drona, ani też pokonywana odległość jeszcze nie jest imponująca- dron pokonuje około 1,5 km. Prace, które obecnie się rozpoczynają będą się głównie koncentrować na jak najmocniejszym wydłużeniu zasięgu takiego drona, a więc na tym, aby mógł on pokonywać znacznie większe dystanse na jednej baterii. Trzeba też opatentować i udoskonalić monitoring podróżujących w ten sposób dronów. Rozwiązanie bezsprzecznie jest innowacyjne, kolejnym wyzwaniem jest jednak, aby faktycznie transportowane paczki były bezpieczne i zawsze docierały do punktu docelowego w całości. Wymaga to zastosowania najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, jakie są dostępne na rynku.

Nie mniej jednak, trzeba przyznać, że projekt UPS jest innowacyjny, genialny i prosty w swoim założeniu. Wydaje się, że firma wciela w życie technologię przyszłości, która być może już niedługo będzie mogła być wykorzystywana na dużą skalę- nie tylko do celów medycznych, ale i komercyjnych, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale tak naprawdę na całym świecie. Wyobraźmy sobie bowiem, jak komfortowo moglibyśmy robić zakupy w sieci mając do dyspozycji także i taką możliwość zamawiania przesyłek bezzałogowych dronami. Tym samym, czas transportu takiej przesyłki można by naprawdę skrócić do absolutnego minimum.

Czy w przyszłości będziemy otrzymywać przesyłki za pomocą dronów?
Przewiń do góry